Loader

Disleksi Nedir?

Özel Öğrenme Güçlüğü, yaşıtlarıyla denk veya daha ileri zeka puanına sahip bireylerin; öğrenilecek konu ya da beceriyi farklı algılama ve buna bağlı olarak farklı yorumlaması sonucu gözlemlenebilen bir bozukluktur. Disleksi (Okuma), Disgrafi (Yazma) ve Diskalkuli (Cebir) şeklinde üç ana başlıkta toplanan Özel Öğrenme Güçlüğü, ailenin çocuğunda gelişimsel düzeyine uymayan özellikleri gözlemlemesi yoluyla uzman kişiler tarafından tanılanmaktadır. Ailenin gözlem yoluyla fark edebileceği özelliler Okul Öncesi Dönem ve Okul Çağı Dönemi olarak ikiye ayrılmaktadır.

Disleksi Nedir?

Okul öncesi dönemde;

Konuşmada gecikme

Yön problemleri (ayakkabılarını ters giyme vs.)

Farklı alanlara detaylı ilgi duyma (uzay, dinozorlar vs.)

Verilen basit görevleri yerine getirmekte zorlanma (ne yapılacağını unutma vs.)

Güven eksikliği/içe kapanıklık

Bazı farklı durumlarda yetişkinler gibi davranabilme ve daha birçok farklı özellik gözlenebilmektedir.

Okul çağı döneminde;

Yavaş ya da heceleyerek okuma

Tahmin ederek okuma

Yanlış tonlama ve vurgu ile okuma

Bazı harflerin yazımını karıştırma (b-p, u-n vb.)

Yazı yazarken defter üzerinde planlama yapamaması/düzensiz defter kullanımı

Akranlarına göre daha unutkan ya da dağınık

Ders esnasında kalemi fazlaca yere düşürme

Problem durumların çözümünde üzerine düşünmeden hareket etme

Varsayımsal hareket etmekte güçlük yaşama gibi farklı özellikler ailenin öğrenciyi gözlemleyerek uzmana başvurmasında  rol oynamaktadır.

Özel Öğrenme Güçlüğü ile ilgili faaliyetlerimizi sürdürürken öğrencilerde; işleme hızı, zihinsel rotasyon,görsel dikkat ve takip, koordinasyon, mantıksal düşünme, kısa süreli ve eylemsel bellek, odaklanma, çoklu işlem, planlama ve matematiksel işlem süreçlerinden düzenlenmesi gerekenler belirlenip öğrenciye özel program uygulanarak olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bu süreçler üzerine çalışmalarımızı interaktif medya ögelerinden yararlanarak ilgi çekici hale getirmekteyiz. Her ne kadar dijital medya cihazlarının çocuklar üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu söylense de doğru ayarlanmış zaman ve sürelerde, doğru uygulamalar kullanılarak özellikle Özel Öğrenme Güçlüğü çeken çocuklarda başarı sağlamak mümkündür.

Not: İnteraktif materyallerin bilinçsiz kullanımı çocuklar üzerinde kesinlikle olumsuz etkiler oluşturmaktadır.

Disleksi ve özel öğrenme güçlüğü eğitimi PERA Ankara, PERA Avcılar, PERA Kampüs, PERA Başakşehir Merkezimizde verilmektedir. Program içeriği ve süreci hakkında bize ulaşarak bilgi edinebilirsiniz.

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhasApp Destek Hattı